Letnia praca w winnicy - podstawa dobrych zbiorów
Przez całe lato często zdarzają się okresy, kiedy przez chwilę pada deszcz, a potem jest gorąco, czyli idealne warunki dla chorób grzybowych (nie tylko) w winnicy. Dlatego musimy wykonywać tzw. zieloną pracę, która jest bardzo skutecznym i ważnym działaniem.
O jakie konkretnie prace chodzi, kiedy i jak się je wykonuje? Przyjrzymy się teraz temu zagadnieniu.
Zbyněk Kopeček, David Neduchal, zaktualizowane 22.6.2023.
Zaczyna się od wyczyszczenia starego drewna i schowania łoża
Na przełomie wiosny i lata zaczynamy od wyczyszczenia starego drewna i schowania łoża (podlom). Wspólną cechą tych prac jest zapewnienie pomyślnego rozwoju winorośli i ułatwienie innych prac wykonywanych w winnicach, takich jak przejazd maszyn podczas uprawy międzyrzędzi, ochrona chemiczna lub zbiór samych winogron.
Jedną z najmniej popularnych czynności jest wyczyszczenia starego drewna. Jego zadaniem jest usuwanie młodych łożi wyrastających ze starego drewna ze uśpionych pąków, które są niezwykle wrażliwe na atak chorób grzybowych i jednocześnie konkurują o pokarm z pędami owocującymi.
W warunkach drobnych rolników praca ta jest wykonywana ręcznie, ale obecnie istnieje również specjalna szczotka do czyszczenia starego drewna, która nie tylko przyspieszy pracę, ale także znacznie zaoszczędzi plecy.
Ale nie zawsze musimy pozbywać się wszystkich łożi. Na przykład, jeśli konieczne jest wyhodowanie nowego drewna, pozostawiamy najlepiej zbudowany i najsilniejszy łożu. W przyszłym roku podstawą będzie nowy pień drzewa.
W ramach innej operacji plantatorzy winorośli przeprowadzają ważne wkładanie młodych łożi w przestrzeń między drutami. W szczególności mocniejsze i bardziej pionowe łoże są odpowiednio wsunięte między podwójny drut, tak aby nie wbijały się w rzędy pośrednie i nie były przerywane przez wiatr lub sam przejazd winiarza lub mechanizację. Czynność tę przeprowadza się kilka razy w ciągu całej wegetacji.
Kiedy należy powtórzyć podwiązywanie winorośli wkładanie młodych łożi w przestrzeń między drutami? To proste - gdy młodych łożi zaczyna wystawać z rzędów tak, że patrząc w przestrzeń między rzędami, winorośl zaczyna wyglądać chaotycznie.
Piękny przejrzysty "korytarz" do końca linii - to winnica z odpowiednio schowanymi łożi.
Liście i pędy boczne - łamanie, skracanie i przycinanie winorośli
Przed kwitnieniem, ale także po nim, następuje tak zwane łamanie pędy bocznych. Jest to znane jako (podlom - podkopywanie). Z jednego pąka na jednorocznym drzewie może wyrosnąć do 3 pędów. Dzieje się tak, ponieważ każdy pąk zawiera jeden pąk główny i dwa pąki wtórne. Jeśli winorośl ma dobre warunki, wyrosną wszystkie trzy. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie tych prac.
Hodowca winorośli musi prawidłowo zidentyfikować najlepiej rosnący łożi i zachować tylko jeden. Gdyby tego nie zrobił, krzew byłby bardzo zagęszczony, a przez to bardziej podatny na choroby grzybowe. Przede wszystkim jest to najważniejszy sposób na zmniejszenie liczby winogron, ponieważ liście zagęszczają winorośl, przez co winogrona gorzej dojrzewają, a także zwiększają warunki do rozprzestrzeniania się różnych chorób. Ale uwaga, zbyt intensywne usuwanie liści może powodować zarazę, szczególnie w przypadku białych odmian.
Z pewnością nie jest dobrze mieć kilkadziesiąt przyszłych winogron na jednym krzaku. Idealna wydajność z jednej główki winorośli do produkcji wina wynosi 1-3 kg.
Z drugiej strony należy również dodać, że pędy boczne mają pewne pozytywne zalety, na przykład wytwarzają cukry, które służą jako substancje magazynujące w korzeniach. To również należy wziąć pod uwagę przy wyrywaniu liści winorośli.
Chcesz zbierać owoce i produkować wino? Tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do tego pięknego hobby.
Mniej więcej w tym samym czasie długie łoże są prostowane, tj. długie łoża są skracane do wysokości około 10-20 cm powyżej górnych drutów winorośli. Zazwyczaj wykonuje się je nożyczkami, ale doświadczeni winiarze często używają sierpa.
Jeśli chodzi o konkretny czas wykonywania prac, ogólnie rzecz biorąc, przeprowadzanie ich przed kwitnieniem winorośli sprzyja wyższemu plonowi winogron, podczas gdy cięcie po kwitnieniu bardziej sprzyja jakości winogron.
Prostowane przycina się nożyczkami lub sierpem, około 10-20 cm nad górnymi drutami.
Częściowe usunięcie liści w strefie winogron jest wykonywane z kilku powodów. Lepsze opryskiwanie, lepszy dostęp powietrza i słońca lub lepsze suszenie po deszczu. W strefie winogron usuwamy głównie pędy boczne, ale w razie potrzeby możemy również wyrwać niektóre liście podstawowe.
Ochrona winorośli przez opryskiwanie
W fazie kwitnienia winorośli bardzo ważne jest ograniczenie presji infekcyjnej. Opryskiwanie w fazie pełnego kwitnienia nie jest optymalne, ale jeśli z jakiegoś powodu sytuacja na to nie pozwala, jest to lepsze niż nic nie robienie.
Oprócz klasycznych chorób grzybiczych, takich jak mączniak oidium i drzevik, istnieje również ryzyko zarażenia gronowiec szary. Dlatego po kwitnieniu stosuje się oprysk na tę chorobę. Na przykład możemy użyć Magnicure Quick lub Serifel dla winorośli w trybie organicznym. Możliwe jest również użycie sprayu, który ma jedynie drugorzędny wpływ na szarą pleśń.
Po zakończeniu kwitnienia jest to czas, w którym wielu hodowców decyduje o zdrowiu swoich winorośli, więc nie należy lekceważyć ochrony. Zalecamy stosowanie raczej silniejszych - systemicznych oprysków. Topas, Dynali lub Belanty na drzewik, Mildicut lub Pegaso na peronosporę. Pamiętaj o dodaniu zapobiegawczego Kumulus i dolistnego nawozu Wuxal Kombi MG. W trybie organicznym odpowiednia jest kombinacja Vitisan + Altela.
Redukuj winogrona efektywnie, ale ostrożnie
Wreszcie dochodzi do regulacji (łamania) winogron. Jest ona coraz rzadziej stosowana w przypadku białych odmian winogron. Są one lepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych i lepiej dojrzewają. A jeśli jest stosowana, to tylko na trzecich lub czwartych winogronach w roku. Są one wysoko położone i nie gwarantują dojrzałości.
Regulacja jest stosowana głównie w przypadku niebieskich odmian winogron. Większość niebieskich odmian ma duże grona. W przypadku odmian o dużych i długich gronach występują różnice między dojrzałością górnej i dolnej połowy grona, więc mniejsza liczba gron na krzewie daje wystarczająco dużo czasu na dojrzewanie poszczególnych gron.
Nie tak! Nadmiernie "wyszczotkowana" strefa winogron wygląda ładnie, ale winogronom brakuje liści, które dostarczają im cukru w procesie fotosyntezy. Co więcej, bezpośrednie światło słoneczne może powodować oparzenia słoneczne.
A winnice traktowane w ten sposób mogą być wykorzystywane do produkcji wysokiej jakości wina, takiego jak produkowane w bardziej południowych krajach.
A cała ta praca, która nigdy się nie kończy, z pewnością jest tego warta.