Wrogowie ogrodników - jak zwalczać choroby drzew owocowych?
Wraz z początkiem wiosny, oprócz roślin, budzą się również szkodniki i choroby, które mogą wyrządzić ogromne szkody ogrodnikom. Dziś chcielibyśmy przedstawić dwie choroby, które ostatnio coraz częściej pojawiają się na drzewach owocowych. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez oprysków, ale w Domu Wina z przyjemnością pomożemy Ci wybrać te właściwe.
Denisa Tymonová, zespół Kopeček, 15.4.2023
Nagoć sawinowa
Najpierw przyjrzymy się Nagoć sawinowu, łac. Gymnosporangium sabinae. Jest to choroba grzybicza, która jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób gruszy w kraju. Choroba ta jest wywoływana przez mikroskopijnego grzyba Gymnosporangium sabinae. Grzyb ten do swojego rozwoju potrzebuje dwóch żywicieli, którymi są grusze oraz niektóre gatunki jałowców (np. jałowiec pospolity lub jałowiec pospolity). Żywiciele nie obejmują jednak cisów, cyprysów ani dzikiego jałowca. Ogólną zasadą jest jednak to, że im bliżej siebie rosną grusza i jałowiec-gospodarz, tym większa jest szansa na wystąpienie choroby. Jeśli żywiciele są oddaleni od siebie o 200 metrów lub więcej, ryzyko uszkodzenia jest znacznie niższe.
Jednak zima nie usuwa czynnika rdzy. Żywiciel zimuje na jałowcach. Zainfekowane gałęzie lekko pęcznieją przed wiosną i tworzą specjalne galaretowate i suche formacje proszkowe, gdy gruszki kwitną. W przypadku silnej infekcji asymilacja jest znacznie zmniejszona, co niestety niekorzystnie wpływa zarówno na wzrost i dojrzewanie roślin jednorocznych, jak i na wielkość plonu i jakość owoców. Jeśli jednak infekcje nie zostaną wychwycone na początku, a następnie pojawią się wieloletnie ciężkie infekcje, drzewa usychają, a także całkowicie umierają.
Możesz również odwiedzić naszą specjalną kategorię ochrony roślin lub skontaktować się z nami bezpośrednio w razie pytań.
Odległość - decydujący czynnik
Jeśli chodzi o odmiany gruszy, istnieją pewne różnice w podatności. Do bardzo podatnych należą np. 'Boscov's bottle', 'Clapp's', 'Lucas', 'Parisian', 'Williams'. Bardziej odporne odmiany to na przykład "Bohemica", "Decora", "Dicolor", "Radana" itp.) Jednak w przypadku silniejszych infekcji różnice te nie są znaczące. Tak zwane gruszki azjatyckie (nashi, kumoi, jabłko gruszkowe) są również zainfekowane, ale ze znacznie słabszymi objawami. Stwierdzamy jednak również różnice odmianowe w podatności.
Nagoć sawinowa to choroba grzybicza, która co roku nęka wiele drzew (i sadowników). Charakteryzuje się typowymi pomarańczowymi lub czerwonymi plamami o średnicy kilku milimetrów. Pośrodku plam widoczne są czarne kropki.
Aby zapobiec tej chorobie, ważne jest odizolowanie dwóch żywicieli, tak aby rosły jak najdalej od siebie. Nie zawsze jest to jednak łatwe, ponieważ rośliny żywicielskie mogą często rosnąć na gruntach innych właścicieli. Inną opcją jest jednak usunięcie złogów choroby na gałęziach jałowca, ale należy to zrobić w odpowiednim czasie (nie później niż przed wiosną). Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z opadłymi zainfekowanymi liśćmi, nie musisz się martwić. Można je kompostować.
Preparaty, które można stosować w przypadku Nagoć sawinowy
- Zdrowe jabłko - zestaw
- Sercadis przeciw bezzębność i upadki
- Scala
- Discus
- Bellis
- Topas 100 EC
- Dagonis
- Merpan 80 WG
Największe ryzyko przeniesienia choroby występuje podczas deszczu. Jest to okres ryzyka dla gruszek na krótko przed kwitnieniem i 2-3 tygodnie po kwitnieniu.
Leczenie roślin
Do przetwarzania powyższych produktów zalecamy następujące 2 daty:
- 1x przed kwitnieniem (stadium pąka róży)
- 1x po kwitnieniu
UWAGA! Zdecydowanie nie polecam stosowania preparatu Ortiva. Ten spray nie jest zarejestrowany do stosowania na gruszach - oznacza to, że nie ma testów skuteczności ani testów, aby sprawdzić, jaki wpływ może mieć na drzewo... czy jest fitotoksyczny itp. Ortiva, mimo że na etykiecie wymienia rdzę (nie rdzę jako rdzę!!!), nie powinna być stosowana do zwalczania rdzy gruszy!!! Nie należy również stosować Champion 50 WG, gdy występuje rdza gruszy. Jest to produkt na bazie miedzi, który nie działa na rdzę gruszy! Wręcz przeciwnie, po jego zastosowaniu całe drzewo może stracić liście!
Monilioza - brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Drugi to monilioza, monilioza, czyli udar mózgu, który jest praktycznie jedną z najpoważniejszych chorób zwłaszcza wiśni i moreli, ale pojawia się również w czereśniach, śliwkach, migdałach i brzoskwiniach. Specyficzna postać Monilinia laxa f. sp. mali występuje zwłaszcza w ostatnich latach na jabłoniach. Choć słowo oparzenie słoneczne kojarzyłoby nam się z suchością, oparzeniem czy mrozem, w tym konkretnym przypadku tak nie jest.
Więcej artykułów dotyczących ochrony roślin znajdziesz na naszym blogu doradców hodowców.
Czynnik chorobotwórczy (patogen) przeżywa zarówno w zainfekowanych gałązkach, jak i w owocach pozostawionych na drzewie lub w owocach pod drzewami. Na nich wytwarzane są zarodniki, które są przenoszone na kwiaty przez wiatr lub owady. Następnie kwiat brązowieje, plamy na liściach powiększają się i przenoszą chorobę na gałązki poprzez łodygę kwiatową. Zainfekowane kwiaty wraz z końcami gałązek obumierają, a na roślinach jednorocznych często tworzą się krople kleiotoków. Powstałe rany (np. od gradu, zbiorów, pęknięć) często stają się bramą dla mikroorganizmów żerujących w drewnie. W przypadku poważnej infekcji zainfekowane drzewa wysychają i umierają. Mokra pogoda z temperaturami poniżej 13°C jest idealna dla rozwoju i rozprzestrzeniania się tej choroby.
Monilioza i jej typowe objawy - stopniowe obumieranie kwiatów i liści aż do drewna. Autor: Shuhrataxmedov.
Jak chronić rośliny
Drzewa możemy chronić przed tą chorobą, na przykład usuwając w odpowiednim czasie (najpóźniej przed końcem zimy) wspomniane już zaatakowane gałązki i owoce. W przypadku śliwek i moreli porażone owoce często przyklejają się do gałązek, więc ich usunięcie nie jest do końca łatwe.
A co z kompostem? Zainfekowane owoce i słabe gałązki można włożyć do kompostu, ale tylko wtedy, gdy do końca zimy zostaną odpowiednio przykryte materiałem obojętnym (trawa, ziemia itp.).
Ochroną pośrednią jest sadzenie odmian bardziej odpornych na moniliozę. W przypadku wiśni bardziej odporne są odmiany Korida i Karešova. Natomiast w wiśniach późne odmiany Morela i Morellenfeuer są bardziej podatne na tę chorobę.
Oprysky, które możemy zastosować w przypadku wystąpienia tej choroby
W przypadku silniejszej infekcji można powtórzyć oprysk pod koniec kwitnienia. Należy jednak postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu dla każdego sprayu.
Niech twoje rośliny będą zdrowe i owocne!