Drodzy klienci, uruchomiliśmy nową wersję naszego sklepu internetowego, która może zawierać drobne błędy i niedoskonałości. Pracujemy nad tym, aby wszystko działało, jak należy. Jeśli napotkacie jakiś problem, prosimy o kontakt. Wasze opinie są dla nas ważne! Dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość.

Rozpoczęcie fermentacji owoców

Gdy gałęzie drzew owocowych pokryją się soczystymi owocami, zaczyna się dylemat, co z nimi zrobić. Jeśli zbiory są wystarczająco duże, na dżem jest ich po prostu za dużo. Tu pojawia się opcja zrobienia tradycyjnego trunku, u nas najczęściej jest to śliwowica, morela, gruszka i inne. I tak jak w przypadku wina, zaczyna się od wysokiej jakości składników. 

Destylować można wszystko, ale nie pić. Bardzo popularny jest spirytus z owoców (śliwek, jabłek, gruszek). Ale w rzeczywistości możliwości jest znacznie więcej. Więc jaki właściwie moszcz możemy mieć?

  • Morela
  • gruszka
  • śliwka
  • jabłko
  • porzeczka
  • żyto
  • burak
  • .....

I tak moglibyśmy kontynuować w nieskończoność. Skupimy się na fermentacji owoców.

Jak prawidłowo wykonać fermentację owoców?

Ze śliwowicą jest tak samo jak z winem. Dobra brandy powstaje z dojrzałych owoców (zazwyczaj śliwek, gruszek lub jabłek). Ale same dojrzałe owoce nie wystarczą. Ważne jest, aby fermentacja przebiegała prawidłowo. 
Jeśli przestrzega się kilku podstawowych zasad, przygotowanie fermentu powinno pójść gładko, a na końcu procesu powstanie zdrowy półprodukt, gotowy do zabrania do destylarni. Destylacja podlega ustawie o wyrobie alkoholu etylowego.

Dam ci kilka wskazówek, jak sprawić, by twój sznaps był świetny.

1) Przygotowanie odpowiedniego naczynia fermentacyjnego

 Jaki pojemnik (beczkę lub beczułkę, jak kto woli) wybrać do fermentacji? Najlepiej beczka plastikową beczkę fermentacyjną, doskonale umytą, najlepiej gorącą wodą. W zależności od ilości owoców należy wybrać objętość. Najczęściej używane są beczki o pojemności 50 l lub 120 - 220 l. Do późniejszego transportu bardziej praktyczne jest użycie kilku mniejszych pojemników wykonanych z wysokiej jakości plastiku spożywczego - na przykład doskonałej 50-litrowej beczki z uchwytami, pokrywką i uszczelką lub klasycznej 120-litrowej zielonej beczki.

Jakou nádobu (bečku či sud, jak je libo) na kvas zvolit? Ideálně dřevěnou nebo plastovou bečku na kvas, perfektně omytou, nejlépe horkou vodou. Podle množství ovoce volíme objemy. Nejčastěji se používají 50 l sudy nebo 120-200 l bečky. Pro pozdější přepravu je praktičtější použít více nádob menšího objemu, z kvalitního potravinářského plastu - například vynikající sud 50l s uchy, víkem a těsněním či klasickou 120 litrovou zelenou bečku.

Podstawowa beczka na owoce​

2) Zbiór dojrzałych owoców

Ferment śliwowicy powinien być wykonany z wystarczająco dojrzałych i zdrowych owoców (bez białego lub brązowego nalotu na powierzchni, który mógłby negatywnie wpłynąć na produkt końcowy). Czyste owoce należy rozgnieść w dłoniach lub przy użyciu różnych narzędzi, takich jak rozdrabniacz w kształcie litery "s". Przykładowo, pięknie dojrzałą persymonę można rozgnieść między palcami (zalecam użycie gumowych rękawiczek).

Švestky na kvas

Śliwki do fermentacji w doskonałej jakości​

3) Napełnianie pojemnika

Nie napełniać pojemnika po brzegi. Dla lepszej obsługi, a także ze względów bezpieczeństwa (na początku fermentacji fermentacja zaczyna nabierać objętości) zaleca się pozostawienie słoików nie więcej niż ¾ pełnych, a jeśli owoce mają twardszą konsystencję, dobrym pomysłem jest użycie enzymu (np. Enzym Extra fruit Hil jest świetny), który nie tylko pomoże rozbić ferment, ale także pomoże uwolnić cenne naturalne substancje owocowe.

4) Przygotowanie fermentacji

Następnie następuje przetwarzanie zaczynu. Jest to prawdopodobnie najważniejszy proces, a mianowicie przygotowanie do samej fermentacji.

Nie polecam spontanicznej fermentacji. Jest podobna do wina - nie masz kontroli nad procesem, jest dzika, ferment może się zatrzymać, "ugotować" itp.

Bezpieczniej jest używać czystych, wyselekcjonowanych drożdży wraz z pożywką, która służy jako swego rodzaju sternik procesu fermentacji. Przykładowo drożdże FermiHill Spirit nadają się do śliwek czy jabłek, a FermiHill Spirit Arom do moreli, gruszek, brzoskwiń i innych.

Możesz również użyć uniwersalnych drożdży stałych, nazwanych Do kvasu, które są również odpowiednie, jeśli zamierzasz fermentować kilka rodzajów owoców.

Wszystkie kosztują zaledwie kilka złotych. Bardziej wymagającym plantatorom polecam jednak niezawodne Turbodroźdźe - specjalność ze Szwecji, która pozwala przefermentować cały naturalny cukier, czyli to, co najbardziej pożądane. 

Drożdże turbo są hitem wśród gorzelników od wielu lat, a w ofercie znajdują się dwa ich rodzaje. Drożdże Turbodroźdźe Bestseller kładą nacisk na owocowość i dokładną fermentację. Drugi rodzaj, Turbodroźdźe Coobra, osiąga do 21% alkoholu, a aromat powstałego fermentu jest bardziej neutralny.

Slivovitz. Jest to popularny napój w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Jego przygotowanie nie jest trudne. Ten artykuł może ci pomóc.

Dla producentów, którzy preferują ilość lub mają problemy z fermentacją, a nawet zatrzymali fermentację, oferujemy specjalne drożdże głębokiej fermentacji o nazwie Extreme , które mogą obsługiwać do 23% alkoholu. Oprócz zacierów owocowych, doskonale sprawdzają się także w fermentacji zbożowej, ziemniaczanej czy cukrowej. Warunkiem zastosowania tego typu drożdży jest dodanie co najmniej 5 kg cukru na 100l. Wynika to z faktu, że owoce nie zawierają wystarczającej ilości cukru, aby wytworzyć wystarczającą zawartość alkoholu.

Po zastosowaniu pojemnik należy zamknąć i najlepiej dodać korek fermentacyjny. Dzięki prostemu mechanizmowi uwalnia on dwutlenek węgla z pojemnika i nie wpuszcza go z powrotem, zapobiegając w ten sposób utlenianiu fermentu.

Nie zapomnij dodać pożywki kilka dni po rozpoczęciu fermentacji. Nasza kompleksowa pożywka dla drożdży owocowych FermiHill výživa Active PRO stwarza idealne warunki do rozwoju drożdży.

Umieść szczelnie zamknięty pojemnik w pomieszczeniu o temperaturze od 15°C do 25°C. W niższych temperaturach należy użyć drożdży, w przeciwnym razie proces fermentacji nie rozpocznie się. Nigdy nie pozostawiaj fermentu w bezpośrednim świetle słonecznym.

5) Kiedy określić datę destylacji

Kiedy wiem, że ferment jest gotowy i można go wypalić? Kiedy cały cukier zostanie przefermentowany do alkoholu. Przodkowie używali do tego prostej metody: wkładali zapaloną zapałkę do beczki z drożdżami i jeśli nie stęchły, to znaczy, że fermentują. Fermentację monitorujemy za pomocą zapachu. Powinien on nadal mieć owocowy aromat. 

Oczywiście długość fermentacji zależy od rodzaju owoców. W optymalnej temperaturze (ok. 20°C) czas fermentacji wygląda następująco:

  • czereśnia 4-5 tygodni
  • morele 5-6 tygodni
  • gruszki 6-8 tygodni
  • śliwki 6-8 tygodni
  • jabłka 8-12 tygodni

Po fermentacji należy zapobiec przedostawaniu się powietrza do pojemnika. W ten sposób można przechowywać ferment w odpowiedniej temperaturze przez kilka tygodni. A kiedy nadejdzie Twoja kolej, zanieś go do destylarni.