Drodzy klienci, uruchomiliśmy nową wersję naszego sklepu internetowego, która może zawierać drobne błędy i niedoskonałości. Pracujemy nad tym, aby wszystko działało, jak należy. Jeśli napotkacie jakiś problem, prosimy o kontakt. Wasze opinie są dla nas ważne! Dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość.

Lekkie i doskonałe - pojemniki ze stali nierdzewnej

Pojemniki ze stali nierdzewnej to fenomen. Mają swoje miejsce w małych piwniczkach naszych winiarzy, a ich zalety są znane nie tylko winiarzom. Są one również używane przez producentów alkoholi, cydru, piwa i wielu innych zawodów, którzy muszą dobrze przechowywać swój produkt, bez ryzyka zanieczyszczenia lub nabycia innych zapachów i smaków. Jak działa taki zbiornik ze stali nierdzewnej i dlaczego jest tak dobry? Czytaj dalej...

Zbyněk Kopeček, zespół Vinařský dům Kopeček.

W branży winiarskiej, a ostatnio szczególnie wśród małych producentów wina, ich wzrost zakupów jest największy. Wynika to również z faktu, że cena spadła o co najmniej 50% w porównaniu z poprzednią dekadą. Wysokiej jakości zbiornik ze stali nierdzewnej o pojemności 150 litrów wraz z pływającą pokrywą, dętką, zaworem ciśnieniowym i zaworem spustowym ze stali nierdzewnej można kupić w przedziale cenowym od około 1,3 do 1,7 tys. zł.

W porównaniu z innymi materiałami ma wiele zalet

Winiarze doceniają kilka rzeczy w tych produktach. Na przykład lekkość. Jest to ważne nie tylko ze względu na obsługę i przechowywanie. Powyższy zbiornik o pojemności 150 l waży zaledwie 8 kg! Inną wspaniałą cechą, którą doceniają winiarze, jest łatwe mycie. Jest zatem znacznie lżejszy niż 50-litrowy szklany pojemnik w koszu. Dzięki stali nierdzewnej, która w rzeczywistości jest stalą stopową zawierającą dużą ilość chromu (a także innych metali, takich jak nikiel, molibden, tytan i inne), ścianki nie muszą być zbyt grube.

 

Chrom tworzy pasywną warstwę na zewnętrznej ściance wraz z tlenem zawartym w powietrzu, która nie przepuszcza tlenu, a tym samym chroni stal stopową przed rdzewieniem. Gdy warstwa ta zostanie naruszona, jony chromu przemieszczają się ze stali na powierzchnię, ponownie uszczelniając warstwę pasywną. Proces ten jest jednak możliwy tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ stężenie chromu w tym obszarze jest stopniowo zmniejszane. Zbiornik ze stali nierdzewnej musi być zatem chroniony.

Zwłaszcza przed uszkodzeniem przez inne metale lub nieodpowiednie preparaty. Następnie pojawia się tak zwana korozja wżerowa, tj. gdy kropki w chromie wkrótce stają się małymi otworami. Ze względu na tworzenie się kamienia, jego usuwanie i możliwość czyszczenia, obróbka powierzchni ma ogromne znaczenie. Im gładsza, tym lepiej. Dlatego zdecydowana większość tych produktów ma obecnie polerowaną powierzchnię za pomocą tak zwanego pierścienia.

Pod żadnym pozorem nie należy używać do czyszczenia produktów zawierających chlor, który jest śmiertelny dla stali nierdzewnej. Nie polecam również żadnych stalowych szczotek ani skrobaków. Osobiście mam bardzo dobre doświadczenia w usuwaniu kamienia ze ścian za pomocą gorącej wody. Najpierw spryskuję zbiornik zimną wodą, a następnie ostrożnie i delikatnie spuszczam gorącą wodę, być może z czajnika, po ściankach. Napięcie termiczne blachy powoduje, że kamień poluzowuje się i gładko ześlizguje się na dno.

Wideo jak zmontować naczynie ze stali nierdzewnej: https://www.youtube.com/watch?v=spfm4zNA6K4

Kolejną istotną zaletą jest odprowadzanie ciepła. Szczególnie podczas fermentacji moszcz można znacznie schłodzić nawet za pomocą zwykłego wentylatora lub zraszania zimną wodą. Są one również doskonałe ze względu na ich zmienność, możliwość wykorzystania ich do wszystkich rodzajów wina.

I chyba największą zaletą w naszych warunkach mniejszych producentów trunków jest pływająca pokrywka. Dzięki temu urządzeniu, które hermetycznie zamyka trunek w każdej chwilowej objętości, możemy wreszcie w spokoju degustować, testować i wyjmować wina z pojemników, nie mając wyrzutów sumienia, że musimy ponownie napełnić pojemnik.

Świat piwniczek jest nieco bardziej urozmaicony!

Żeby nie zapomnieć, jeśli czytacie ten artykuł i myślicie o żniwach (i nie ma znaczenia, czy jest mroźny styczeń, czy owocowe żniwa bezkompromisowo pukają do drzwi), chciałbym przypomnieć, czym możemy się pochwalić w naszym sklepie. W tym roku, już drugi rok, oferujemy Państwu topowe drożdże odmianowe z serii FermiHill czy premium francuskie Anchor®, mamy też enzymy Rapidase i przeciwutleniacze Tan Fruit do przetwarzania winogron i moszczu. Oczywiście oferujemy również szeroką gamę bentonitów, klarowników, kwasów, a także "większych" technologii, takich jak wysokiej jakości młyny, prasy, pompy, filtry, kadzie i wiele rodzajów butelek. Przez cały rok oferujemy również cukier kryształ w opakowaniach 25 kg (co z pewnością doceni niejeden winiarz, który w zeszłym roku musiał dźwigać 50-kilogramowe worki...). Wszystkie produkty dostępne są w różnych rozmiarach i opakowaniach, co najbardziej docenią mali producenci, dla których do niedawna produkty te były niedostępne ze względu na wielkość opakowań.

Jesteśmy zawsze gotowi, a Ty?