Drodzy klienci, uruchomiliśmy nową wersję naszego sklepu internetowego, która może zawierać drobne błędy i niedoskonałości. Pracujemy nad tym, aby wszystko działało, jak należy. Jeśli napotkacie jakiś problem, prosimy o kontakt. Wasze opinie są dla nas ważne! Dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość.

Scala 10 ml

Środek grzybobójczy przeciwko parchowi i szarej pleśni na truskawce i winorośli.
Dostępność Skladem (>5 szt)
Kod: 1188
10,48 zł 8,66 zł bez VAT
Scala 10 ml
Wiedza
Wiedza
branży rynkowej
Świetne ceny
Świetne ceny
jedne z najlepszych
Wysyłka
Transport do klienta
już od 15 zł
Obsługa klienta
Obsługa klienta
przez telefon i online
Szybkość
Szybkość
dostawy i wysyłki

Środek grzybobójczy przeciwko parchowi i szarej pleśni na truskawce i winorośli.

Substancja czynna: pirymetanil 400 g/l (36,7 % mas.)

Działanie preparatu

SCALA to fungicyd z grupy anilinopirymidyn o zupełnie innym mechanizmie działania przeciwko parchowi i szarej pleśni niż konwencjonalne fungicydy. Jest to fungicyd kontaktowy o działaniu translaminarnym i fumigacyjnym, działa zapobiegawczo i w zależności od dawki leczniczo przez 2-3 dni. Jego mechanizm działania polega na hamowaniu wydzielania enzymów grzybowych biorących udział w powstawaniu i rozwoju infekcji roślin, przez co hamuje i przerywa proces infekcji. Jest niezawodny nawet w temperaturze do 5°C, kiedy zawodzą fungicydy systemiczne z grupy DMI.

(Ruch translaminarny w roślinie rozprowadza substancję czynną na przeciwległą stronę liścia. Efekt fumigacji występuje w postaci uwalniania pary).

Posługiwać się

  • jądra (strupy)
  • drzewa truskawkowe (szara pleśń)
  • winorośl (szara pleśń)

Dawkowanie

  • Jądra - parch - 0,075 % ; (7,5 ml/10 l wody), do 69 BBCH; maksymalnie 3 w roku, odstęp 7 -10 dni, OL = AT
  • Winorośl - szara pleśń - 0,2 % ; (20 ml/10 l wody), do 75 BBCH; maksymalnie 1 x w roku, OL =28 dni
  • Truskawka - szara pleśń - 10 ml/8 l wody /40 m2, na początku kwitnienia lub w połowie kwitnienia lub pod koniec kwitnienia; maksymalnie 1 x w roku, Ol = 7 dni

OL- okres karencji to minimalny odstęp czasu w dniach między ostatnim zabiegiem a zbiorem leczonej uprawy.

AT - okres ochrony wyznacza odstęp czasu między terminem stosowania środka a zbiorem opryskiwanej rośliny uprawnej

Przygotowanie cieczy użytkowej: odmierzoną ilość produktu wlać do zbiornika aplikacyjnego wypełnionego do połowy wodą i uzupełnić do określonej objętości mieszając. Płyn do aplikacji stosować bezpośrednio po przygotowaniu. Stosować idealnie czyste urządzenia do aplikacji.

Rdza gruszkowa - rdza gruszkowa

Rdza gruszy jest chorobą grzybową, która należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób gruszy w Republice Czeskiej. Chorobę tę wywołuje mikroskopijny grzyb Gymnosporangium sabinae. Grzyb ten do swojego rozwoju potrzebuje 2 żywicieli, którymi są grusza i niektóre gatunki jałowców (np. jałowiec pospolity lub jałowiec chiński). Do gospodarzy nie zalicza się jednak cisów, cyprysów i dzikich jałowców. Z reguły jednak im bliżej rosną grusza i jałowiec gospodarza, tym większa szansa na wystąpienie choroby. Jeśli gospodarze są oddaleni od siebie o 200 lub więcej metrów, ryzyko uszkodzenia jest znacznie mniejsze.

Zima nie usuwa jednak czynnika rdzy. Żywiciel zimuje na jałowcach. Porażone gałęzie lekko pęcznieją na przedwiośniu, a w okresie kwitnienia gruszy tworzą specjalne galaretowate i suche pudrowe twory. W przypadku silnej infekcji asymilacja jest znacznie ograniczona, co niestety negatywnie wpływa zarówno na wzrost i dojrzewanie roślin jednorocznych, jak i na wielkość zbiorów oraz jakość owoców. Jeśli jednak infekcje nie zostaną wychwycone na początku i dojdzie do wieloletnich ciężkich infekcji, drzewa usychają, a także całkowicie zamierają.

Jeśli chodzi o odmiany gruszy, to istnieją pewne różnice w podatności. Bardzo podatne są np. ′Bosco's bottle′, ′Clapp's′, ′Lucas's′, ′Parisian′, ′Williams's′. Bardziej odporne odmiany to na przykład ´Bohemica´, ´Decora´, ´Dicolor´, ´Radana´ itp.). W przypadku cięższej infekcji różnice te nie są istotne. Tak zwane grusze azjatyckie (nashi, kumoi, jabłko gruszkowe) również są atakowane, ale ze znacznie słabszymi objawami. Stwierdzamy jednak również różnice odmianowe w podatności.

Aby zapobiec tej chorobie, ważne jest, aby odizolować dwóch gospodarzy, tak aby rosły jak najdalej od siebie. Nie zawsze jest to jednak łatwe, gdyż te rośliny żywicielskie często mogą rosnąć na gruntach innych właścicieli. Inną opcją jest jednak również usunięcie złogów chorobowych na gałęziach jałowca, ale trzeba to zrobić odpowiednio wcześnie (najpóźniej na przedwiośniu). Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z opadłymi, porażonymi liśćmi, nie martw się. Mogą być one kompostowane.

Preparaty, które można stosować w przypadku rdzy gruszkowej:

  • ZDROWE jabłko plus (zestaw)
  • Przeciwko świerzbowi i opadłym liściom (Sercadis)
  • Scala
  • Dysk
  • Bellis
  • Topas 100 EC
  • Dagon
  • Merpan 80 WG

Największe ryzyko przeniesienia choroby występuje w czasie deszczu. Okresem zagrożenia dla gruszy jest okres na krótko przed kwitnieniem i 2-3 tygodnie po kwitnieniu.

Do leczenia powyższymi produktami polecamy następujące 2 terminy:

  • 1x przed kwitnieniem (stadium pączka róży)
  • 1x po kwitnieniu

UWAGA!!! Zdecydowanie odradzamy stosowanie leku Ortiva. Ten oprysk nie jest zarejestrowany do stosowania na gruszach - co oznacza, że nie ma testów skuteczności ani testów na to, jaki może mieć wpływ na drzewo... czy jest fitotoksyczny itp. Ortiva, nawet jeśli na opakowaniu jest napisane rdza (nie rdza jak rdza!!!), nie może być stosowana do leczenia grusz przeciwko rdzy gruszy!!! Nie należy również stosować Champion 50 WG w przypadku występowania rdzy gruszkowej. Jest to produkt na bazie miedzi, który nie działa na rdzę na gruszy! Wręcz przeciwnie, klient mógł również zobaczyć, jak podczas aplikacji całe drzewo zrzuca liście!!!

Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię do tego produktu.

Nie wypełniaj tego pola:

Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię do tego produktu.

Nie wypełniaj tego pola: