Środek grzybobójczy przeciwko chorobom jądra, parchowi jabłoni.
Składnik aktywny
Boskalid 252 g/kg, piraklostrobina 128 g/kg
Specyfikacja
Boskalid to substancja czynna z grupy anilidów. Działa na procesy oddechowe wrażliwych organizmów, ale w innym miejscu metabolizmu niż strobiluryny. Substancja czynna piraklostrobina jest nową substancją czynną z grupy strobiluryn. Działanie opiera się na uniemożliwieniu przekazywania elektronów w transmisji oddechowej, przez co dochodzi do załamania całego organizmu i uniemożliwienia sporulacji i kiełkowania zarodników. Obie substancje działają systemowo i mają zarówno działanie zapobiegawcze, jak i lecznicze, czyli chronią roślinę przed atakiem, ale także po infekcji.
Na jakie rośliny i choroby jest zarejestrowany
Rośliny podstawowe (rośliny opadłe, parch, choroby wysypisk)
Posługiwać się
Parch jabłoni, parch jabłoni - stosowanie przy groźnej infekcji lub w momencie pojawienia się sygnału w BBCH54 - 85:
- BBCH54 - Faza oczna myszy
- BBCH85 - zaawansowane dojrzewanie, wzrost intensywności wybarwienia charakterystycznego dla danej odmiany
Choroby podsuszkowe - zastosowanie przed zbiorem w BBCH77 - 85:
- BBCH77 - owoce osiągają około 70% ostatecznej wielkości
- BBCH85 - zaawansowane dojrzewanie, wzrost intensywności wybarwienia charakterystycznego dla danej odmiany
Maksymalna ilość zgłoszeń 4x. Oprysk powtórzyć po 8-14 dniach. Opryskiwanie należy przerwać po całkowitym zwilżeniu roślin, najpóźniej gdy krople cieczy użytkowej zaczną opadać z powierzchni roślin. Produkt nie może wpływać na otaczającą roślinność (dla której produkt nie jest zarejestrowany).
Stosowanie i dawkowanie
- Cores, Fallen - OL=7. W stadium mysiego oka aż do zaawansowanego dojrzewania. Maksymalnie 4 razy w sezonie wegetacyjnym. Odstęp między powtórzeniami 8-14 dni 8 g / 10 l wody Opryskiwanie w miesiącach 4,5,6,7
- Rośliny podstawowe, Choroby magazynowe - OL=7. Zastosowanie przed zbiorem (do czasu zaawansowanego dojrzewania owoce osiągają 70% swojej wielkości. Maksymalnie 4 razy w sezonie wegetacyjnym. Odstęp między powtórzeniami 8-14 dni 8 g / 10 l wody Opryski w miesiącach 7,8,9
- Rdzenie, Grubość - OL=7. W stadium mysiego oka aż do zaawansowanego dojrzewania. Maksymalnie 4 razy w sezonie wegetacyjnym. Odstęp między powtórzeniami 8-14 dni 8 g / 10 l wody Opryskiwanie w miesiącach 4,5,6,7
Środek ochrony roślin (dla użytkowników nieprofesjonalnych). Bezpiecznie stosować środki ochrony roślin. Przed użyciem należy zawsze przeczytać etykietę i informacje o produkcie.
Rdza gruszkowa - rdza gruszkowa
Rdza gruszy jest chorobą grzybową, która należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób gruszy w Republice Czeskiej. Chorobę tę wywołuje mikroskopijny grzyb Gymnosporangium sabinae. Grzyb ten do swojego rozwoju potrzebuje 2 żywicieli, którymi są grusza i niektóre gatunki jałowców (np. jałowiec pospolity lub jałowiec chiński). Do gospodarzy nie zalicza się jednak cisów, cyprysów i dzikich jałowców. Z reguły jednak im bliżej rosną grusza i jałowiec gospodarza, tym większa szansa na wystąpienie choroby. Jeśli gospodarze są oddaleni od siebie o 200 lub więcej metrów, ryzyko uszkodzenia jest znacznie mniejsze.
Zima nie usuwa jednak czynnika rdzy. Żywiciel zimuje na jałowcach. Porażone gałęzie lekko pęcznieją na przedwiośniu, a w okresie kwitnienia gruszy tworzą specjalne galaretowate i suche pudrowe twory. W przypadku silnej infekcji asymilacja jest znacznie ograniczona, co niestety negatywnie wpływa zarówno na wzrost i dojrzewanie roślin jednorocznych, jak i na wielkość zbiorów oraz jakość owoców. Jeśli jednak infekcje nie zostaną wychwycone na początku i dojdzie do wieloletnich ciężkich infekcji, drzewa usychają, a także całkowicie zamierają.
Jeśli chodzi o odmiany gruszy, to istnieją pewne różnice w podatności. Bardzo podatne są np. ′Bosco's bottle′, ′Clapp's′, ′Lucas's′, ′Parisian′, ′Williams's′. Bardziej odporne odmiany to na przykład ´Bohemica´, ´Decora´, ´Dicolor´, ´Radana´ itp.). W przypadku cięższej infekcji różnice te nie są istotne. Tak zwane grusze azjatyckie (nashi, kumoi, jabłko gruszkowe) również są atakowane, ale ze znacznie słabszymi objawami. Stwierdzamy jednak również różnice odmianowe w podatności.
Aby zapobiec tej chorobie, ważne jest, aby odizolować dwóch gospodarzy, tak aby rosły jak najdalej od siebie. Nie zawsze jest to jednak łatwe, gdyż te rośliny żywicielskie często mogą rosnąć na gruntach innych właścicieli. Inną opcją jest jednak również usunięcie złogów chorobowych na gałęziach jałowca, ale trzeba to zrobić odpowiednio wcześnie (najpóźniej na przedwiośniu). Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z opadłymi, porażonymi liśćmi, nie martw się. Mogą być one kompostowane.
Preparaty, które można stosować w przypadku rdzy gruszkowej:
- ZDROWE jabłko plus (zestaw)
- Przeciwko świerzbowi i opadłym liściom (Sercadis)
- Scala
- Dysk
- Bellis
- Topas 100 EC
- Dagon
- Merpan 80 WG
Największe ryzyko przeniesienia choroby występuje w czasie deszczu. Okresem zagrożenia dla gruszy jest okres na krótko przed kwitnieniem i 2-3 tygodnie po kwitnieniu.
Do leczenia powyższymi produktami polecamy następujące 2 terminy:
- 1x przed kwitnieniem (stadium pączka róży)
- 1x po kwitnieniu
UWAGA!!! Zdecydowanie odradzamy stosowanie leku Ortiva. Ten oprysk nie jest zarejestrowany do stosowania na gruszach - co oznacza, że nie ma testów skuteczności ani testów na to, jaki może mieć wpływ na drzewo... czy jest fitotoksyczny itp. Ortiva, nawet jeśli na opakowaniu jest napisane rdza (nie rdza jak rdza!!!), nie może być stosowana do leczenia grusz przeciwko rdzy gruszy!!! Nie należy również stosować Champion 50 WG w przypadku występowania rdzy gruszkowej. Jest to produkt na bazie miedzi, który nie działa na rdzę na gruszy! Wręcz przeciwnie, klient mógł również zobaczyć, jak podczas aplikacji całe drzewo zrzuca liście!!!
Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię do tego produktu.
Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię do tego produktu.